Timing Belt Model 1064MXL1544 1064 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 106.4MXL1544
  • Zoro # G107399516
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.64 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
106.4MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
106.4MXL1544
Pitch Length - Timing Belts
10.64 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.64 in
Industry Number - Timing Belts
106.4MXL1544
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Standards
RMA
Weight
0.58
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F