Timing Belt Model 1096MXL156 1096 in Effective length and 156 in Top Width
  • Mfr # 109.6MXL156
  • Zoro # G007401043
Pitch Length - Timing Belts
10.96 in
Number of Teeth - Timing Belts
137
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
1.56 in
Industry Number - Timing Belts
109.6MXL156
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
109.6MXL156
Pitch Length - Timing Belts
10.96 in
Width - Timing Belts
1.56 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.96 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
137
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
109.6MXL156
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Weight
0.06
Temp. Range
-30 F to 160 F