Timing Belt Model 109MXL1337 109 in Effective length and 1337 in Top Width
  • Mfr # 109MXL1337
  • Zoro # G807393128
Pitch Length - Timing Belts
10.9 in
Width - Timing Belts
13.37 in
Industry Number - Timing Belts
109MXL1337
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
109MXL1337
Pitch Length - Timing Belts
10.9 in
Width - Timing Belts
13.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.9 in
Industry Number - Timing Belts
109MXL1337
Weight
0.52
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F