Timing Belt Model 111MXL1137 111 in Effective length and 1137 in Top Width
  • Mfr # 111MXL1137
  • Zoro # G607400866
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.1 in
Number of Teeth - Timing Belts
138
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.37 in
Industry Number - Timing Belts
111MXL1137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
111MXL1137
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.1 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.1 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
138
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
111MXL1137
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F