Timing Belt Model 1120XH1137 112 in Effective length and 1137 in Top Width
  • Mfr # 1120XH1137
  • Zoro # G007392280
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
112 in
Number of Teeth - Timing Belts
128
Pitch - Timing Belts
0.875
Width - Timing Belts
11.37 in
Industry Number - Timing Belts
1120XH1137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1120XH1137
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
112 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Inside Length
112 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
128
Pitch - Timing Belts
0.875
Industry Number - Timing Belts
1120XH1137
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F