Timing Belt Model 112MXL1387 112 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # 112MXL1387
  • Zoro # G107395150
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
140
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
112MXL1387
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
112MXL1387
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.2 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.2 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
140
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
112MXL1387
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Weight
0.55
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F