Timing Belt Model 113MXL1212 113 in Effective length and 1212 in Top Width
  • Mfr # 113MXL1212
  • Zoro # G307403426
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.3 in
Number of Teeth - Timing Belts
141
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.12 in
Industry Number - Timing Belts
113MXL1212
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
113MXL1212
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.3 in
Width - Timing Belts
12.12 in
Inside Length
11.3 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
141
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
113MXL1212
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F