  • Zoro # G1380181
/ea
Key Features
Material
Black Oxide 1215 Lead Free Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
3 1/4 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SP-36-F
Zoro #
G1380181
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
2 1/4 in
Outside Dia.
3 1/4 in
Dimension Type
Inch
Width
3/4 in
Screw Size
5/16"-24
Clearance Dia.
3.5 in
Width Tolerance
+0.003/-0.010 in
Bore Diameter
2 1/4 in
Collar Outside Diameter
Clearance Diameter
3.5 in
Screw Thread Size
5/16"-24
Collar Width
3/4 in
For Shaft Diameter
Details
Material
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
Standards
ANSI, Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS Compliant
Material - Collars
Item
Shaft Collar
Bore Type - Collars
Plain Bore
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
System of Measurement
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Screw Seating Torque
325 lb-in
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Collar Material Grade
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Screw Location from Center
1.38 in
Collar Construction
2-Piece
Maximum Operating Temperature
350 Degrees F
Shaft Tolerance
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material
Carbon Steel
Screw Material Finish
Black Oxide
Bore Type
Round
Collar Material Finish
Black Oxide
Description
Shaft Collar, System of Measurement Inch, Bore Type Round, Bore Diameter 2 1/4 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 3 1/4 in, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 3.5 in, Collar Width 3/4 in, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Alloy Steel