Timing Belt Model 116MXL1112 116 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1112
  • Zoro # G107392326
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
145
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
116MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.6 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
145
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
116MXL1112
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Weight
0.46
Temp. Range
-30 F to 160 F