Timing Belt Model 116MXL1544 116 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1544
  • Zoro # G807392992
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
116MXL1544
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Inside Length
11.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1544
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.63
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F