Timing Belt Model 118MXL1012 118 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 118MXL1012
  • Zoro # G107402735
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
147
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
118MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
118MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.8 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.8 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
147
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
118MXL1012
Weight
0.42
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F