Timing Belt Model 119MXL1619 119 in Effective length and 1619 in Top Width
  • Mfr # 119MXL1619
  • Zoro # G607395582
Pitch Length - Timing Belts
11.9 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
119MXL1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
119MXL1619
Pitch Length - Timing Belts
11.9 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Inside Length
11.9 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
119MXL1619
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
0.68
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F