Timing Belt Model 456MXL1287 456 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 456MXL1287
  • Zoro # G307426395
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
456MXL1287
Pitch Length - Timing Belts
45.6 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Inside Length
45.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
456MXL1287
Banded Belt
No
Weight
2.06
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F