  • Zoro # G207397160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Number of Teeth - Timing Belts
240
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
0.87 in
Industry Number - Timing Belts
1200H087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1200H087
Zoro #
G207397160
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Width - Timing Belts
0.87 in
Inside Length
120 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
240
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
2.84
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F