Timing Belt Model 1200XL1087 120 in Effective length and 1087 in Top Width
  • Mfr # 1200XL1087
  • Zoro # G007398855
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
10.87 in
Industry Number - Timing Belts
1200XL1087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1200XL1087
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Width - Timing Belts
10.87 in
Inside Length
120 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
1200XL1087
Weight
4.7
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F