Timing Belt Model 1200XL1519 120 in Effective length and 1519 in Top Width
  • Mfr # 1200XL1519
  • Zoro # G207399331
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
15.19 in
Industry Number - Timing Belts
1200XL1519
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1200XL1519
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Inside Length
120 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
600
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
1200XL1519
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
6.57
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F