Timing Belt Model 120MXL1162 12 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 120MXL1162
  • Zoro # G407403319
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
12 in
Number of Teeth - Timing Belts
150
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
120MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
120MXL1162
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
12 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
12 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
150
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
120MXL1162
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.49
Temp. Range
-30 F to 160 F