Timing Belt Model 125MXL1644 125 in Effective length and 1644 in Top Width
  • Mfr # 125MXL1644
  • Zoro # G007401807
Pitch Length - Timing Belts
12.5 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Industry Number - Timing Belts
125MXL1644
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
125MXL1644
Pitch Length - Timing Belts
12.5 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Inside Length
12.5 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
125MXL1644
Banded Belt
No
Weight
0.72
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F