Timing Belt Model 1260XH1112 126 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 1260XH1112
  • Zoro # G607393113
Pitch Length - Timing Belts
126 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
1260XH1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1260XH1112
Pitch Length - Timing Belts
126 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Inside Length
126 in
Industry Number - Timing Belts
1260XH1112
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F