Timing Belt Model 134MXL1287 134 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 134MXL1287
  • Zoro # G807395207
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
13.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
167
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
134MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
134MXL1287
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
13.4 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
13.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
167
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
134MXL1287
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.61
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F