Timing Belt Model 134MXL1312 134 in Effective length and 1312 in Top Width
  • Mfr # 134MXL1312
  • Zoro # G107395235
Pitch Length - Timing Belts
13.4 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Industry Number - Timing Belts
134MXL1312
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
134MXL1312
Pitch Length - Timing Belts
13.4 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
13.4 in
Industry Number - Timing Belts
134MXL1312
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.62
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F