Timing Belt Model 140MXL1594 14 in Effective length and 1594 in Top Width
  • Mfr # 140MXL1594
  • Zoro # G807400048
Pitch Length - Timing Belts
14 in
Width - Timing Belts
15.94 in
Industry Number - Timing Belts
140MXL1594
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
140MXL1594
Pitch Length - Timing Belts
14 in
Width - Timing Belts
15.94 in
Inside Length
14 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
140MXL1594
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.79
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F