Timing Belt Model 144MXL1112 144 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 144MXL1112
  • Zoro # G707396700
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
180
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
144MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
144MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Inside Length
14.4 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
180
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
144MXL1112
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.57
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F