Timing Belt Model 144MXL1437 144 in Effective length and 1437 in Top Width
  • Mfr # 144MXL1437
  • Zoro # G807397348
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Width - Timing Belts
14.37 in
Industry Number - Timing Belts
144MXL1437
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
144MXL1437
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Width - Timing Belts
14.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
14.4 in
Industry Number - Timing Belts
144MXL1437
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Weight
0.73
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F