Timing Belt Model 144MXL1569 144 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 144MXL1569
  • Zoro # G007398008
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
144MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
144MXL1569
Pitch Length - Timing Belts
14.4 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Inside Length
14.4 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
144MXL1569
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F