Timing Belt Model 147MXL1462 147 in Effective length and 1462 in Top Width
  • Mfr # 147MXL1462
  • Zoro # G707395581
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
147MXL1462
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
14.7 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1462
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.76
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F