Timing Belt Model 147MXL1619 147 in Effective length and 1619 in Top Width
  • Mfr # 147MXL1619
  • Zoro # G807395788
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
147MXL1619
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Inside Length
14.7 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1619
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F