Timing Belt Model 155MXL1187 155 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 155MXL1187
  • Zoro # G607399245
Pitch Length - Timing Belts
15.5 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
155MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
155MXL1187
Pitch Length - Timing Belts
15.5 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
15.5 in
Industry Number - Timing Belts
155MXL1187
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.65
Temp. Range
-30 F to 160 F