Timing Belt Model 156MXL1387 156 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # 156MXL1387
  • Zoro # G707403644
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1387
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
156MXL1387
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Inside Length
15.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1387
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.76
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F