Timing Belt Model 156MXL1669 156 in Effective length and 1669 in Top Width
  • Mfr # 156MXL1669
  • Zoro # G707404108
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1669
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
156MXL1669
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
15.6 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1669
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.92
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F