Timing Belt Model 1600XXH044 160 in Effective length and 044 in Top Width
  • Mfr # 1600XXH044
  • Zoro # G707398926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
160 in
Number of Teeth - Timing Belts
128
Pitch - Timing Belts
1.25
Width - Timing Belts
0.44 in
Industry Number - Timing Belts
1600XXH044
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1600XXH044
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
160 in
Width - Timing Belts
0.44 in
Inside Length
160 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
128
Pitch - Timing Belts
1.25
Industry Number - Timing Belts
1600XXH044
Temp. Range
-30 F to 160 F