Timing Belt Model 160MXL1112 16 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 160MXL1112
  • Zoro # G107403039
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
16 in
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
160MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
160MXL1112
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
16 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Inside Length
16 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
160MXL1112
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.63
Standards
RMA
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F