  • Zoro # G507400164
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
16.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
82
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
164XL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
164XL1462
Zoro #
G507400164
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
16.4 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Inside Length
16.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
82
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.87
Temp. Range
-30 F to 160 F