Timing Belt Model 168MXL1162 168 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1162
  • Zoro # G507397440
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1162
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
16.8 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1162
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F