Timing Belt Model 168MXL1212 168 in Effective length and 1212 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1212
  • Zoro # G407397571
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
12.12 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1212
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1212
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
12.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
16.8 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1212
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.72
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F