Timing Belt Model 169MXL1769 169 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 169MXL1769
  • Zoro # G307392799
Pitch Length - Timing Belts
16.9 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
169MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
169MXL1769
Pitch Length - Timing Belts
16.9 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
16.9 in
Industry Number - Timing Belts
169MXL1769
Storage Temp.
40F-100F
RMA
Material
Rubber
Weight
1.05
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F