Timing Belt Model 1768MXL1487 1768 in Effective length and 1487 in Top Width
  • Mfr # 176.8MXL1487
  • Zoro # G207404295
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1487
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
176.8MXL1487
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
17.68 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1487
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Weight
0.93
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F