Timing Belt Model 1768MXL194 1768 in Effective length and 194 in Top Width
  • Mfr # 176.8MXL194
  • Zoro # G107392845
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
1.94 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL194
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
176.8MXL194
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
1.94 in
Inside Length
17.68 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL194
Weight
0.13
Standards
RMA
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F