Timing Belt Model 177MXL1087 177 in Effective length and 1087 in Top Width
  • Mfr # 177MXL1087
  • Zoro # G707397660
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
221
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.87 in
Industry Number - Timing Belts
177MXL1087
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
177MXL1087
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Width - Timing Belts
10.87 in
Inside Length
17.7 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
221
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
177MXL1087
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.68
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F