Timing Belt Model 177MXL1312 177 in Effective length and 1312 in Top Width
  • Mfr # 177MXL1312
  • Zoro # G207397856
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Industry Number - Timing Belts
177MXL1312
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
177MXL1312
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Inside Length
17.7 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
177MXL1312
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Rubber
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F