Timing Belt Model 185MXL1237 185 in Effective length and 1237 in Top Width
  • Mfr # 185MXL1237
  • Zoro # G007415477
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
18.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
231
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.37 in
Industry Number - Timing Belts
185MXL1237
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
185MXL1237
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
18.5 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
18.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
231
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
185MXL1237
Banded Belt
No
Material
Rubber
Standards
RMA
Weight
0.81
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F