Timing Belt Model 205MXL1237 205 in Effective length and 1237 in Top Width
  • Mfr # 205MXL1237
  • Zoro # G607410162
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
20.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
256
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.37 in
Industry Number - Timing Belts
205MXL1237
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
205MXL1237
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
20.5 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Inside Length
20.5 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
256
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
205MXL1237
Weight
0.89
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F