Timing Belt Model 212MXL1287 212 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 212MXL1287
  • Zoro # G407412205
Pitch Length - Timing Belts
21.2 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
212MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
212MXL1287
Pitch Length - Timing Belts
21.2 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
21.2 in
Industry Number - Timing Belts
212MXL1287
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Weight
0.96
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F