Timing Belt Model 218MXL1569 218 in Effective length and 1569 in Top Width
  • Mfr # 218MXL1569
  • Zoro # G207412658
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
21.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
272
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.69 in
Industry Number - Timing Belts
218MXL1569
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
218MXL1569
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
21.8 in
Width - Timing Belts
15.69 in
Inside Length
21.8 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
272
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
218MXL1569
Temp. Range
-30 F to 160 F