Timing Belt Model 221MXL1012 221 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 221MXL1012
  • Zoro # G807408129
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
22.1 in
Number of Teeth - Timing Belts
276
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
221MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
221MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
22.1 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Inside Length
22.1 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
276
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
221MXL1012
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F