Timing Belt Model 232MXL1544 232 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 232MXL1544
  • Zoro # G907405127
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
23.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
290
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
232MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
232MXL1544
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
23.2 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Inside Length
23.2 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
290
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
232MXL1544
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F