  • Zoro # G307411209
/ea
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
26 in
Number of Teeth - Timing Belts
52
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
1.12 in
Industry Number - Timing Belts
260H112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
260H112
Zoro #
G307411209
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
26 in
Width - Timing Belts
1.12 in
Inside Length
26 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
52
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Weight
0.8
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F