Timing Belt Model 262MXL1462 262 in Effective length and 1462 in Top Width
  • Mfr # 262MXL1462
  • Zoro # G307405741
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
26.2 in
Number of Teeth - Timing Belts
327
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
262MXL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
262MXL1462
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
26.2 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
26.2 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
327
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
262MXL1462
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Weight
1.35
Temp. Range
-30 F to 160 F