Timing Belt Model 269MXL1012 269 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 269MXL1012
  • Zoro # G707415210
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Number of Teeth - Timing Belts
336
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
269MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
26.9 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
336
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
269MXL1012
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F