Timing Belt Model 269MXL1719 269 in Effective length and 1719 in Top Width
  • Mfr # 269MXL1719
  • Zoro # G107415568
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1719
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
269MXL1719
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
26.9 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1719
Material
Rubber
Weight
1.62
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F